Rozhodli sme sa, že vás prevedieme procesom výroby a predstavíme vám výrobky, ktoré pre vás s láskou pečieme. Keďže vianočka patrí medzi vaše najobľúbenejšie sladké pečivo, začneme práve ňou. Poďte sa s nami pozrieť, ako vianočka nadobúda tú správnu vôňu a chuť, ktorú máte tak radi.
O vianočke
Táto sladká dobrota sa spomína už v 14. storočí a ako prvý ju opísal benediktínsky mních Jan z Holešova. Od 16. storočia by ste si ju doma nemohli upiecť, povolenie mali iba majstri pekári.
To sa zmenilo až v 18. storočí, keď si ju konečne mohli ľudia upiecť aj doma.
Prvá upečená vianočka v danom roku zvyčajne pripadla gazdovi, aby mal bohatú úrodu obilia.
Vianočka sa vždy nevolala vianočka. Dostávala rôzne, aj nemožné mená, vravelo sa jej húska, calta, a v Česku ju ešte stále v niektorých oblastiach nazývajú pletenica, pletenka, štricka, štrucla, štedrovka alebo štedrovnica.
Zapletené pečivo je najpopulárnejšie v našich končinách, ale je známe po celom svete. Všade symbolizuje niečo iné. V kresťanských krajinách predstavuje symbol narodeného Ježiša zabaleného v perinke. Arabom pripomína číslo osem, ktoré je symbolom večnosti a nekonečnosti.
Ako sa vyrába vianočka
Celý proces výroby trvá približne dva a pol až tri hodiny. Časová náročnosť trochu závisí od teploty. Keď je chladnejšie, nakysnutie trvá o trochu dlhšie než pri teple. Ideálna teplota na to, aby kvasinky pracovali správne a čo najúčinnejšie, je v prípade pekárenskej výroby 28 až 32 stupňov.
1. Pridanie surovín – čas trvania: 5 minút
Naváženie správneho množstva surovín je najzodpovednejšia úloha v celom procese. Ak by sa už v tomto kroku niečo pokazilo, upiecť vianočku, ktorá by chutila všetkým, by bolo nemožné. Najdôležitejšie ingrediencie, ktoré obsahuje toto naše sladké pečivo, sú:
- pšeničná múka,
- droždie,
- cukor,
- soľ,
- rastlinný tuk,
- voda,
- pekársky prípravok s vitamínom C.
Všetky tieto suroviny okrem tuku najskôr putujú spoločne do dieže. Nepridávajú sa naraz a nesypú sa na seba, ale umiestňujú sa separátne do kôpok. Takýto postup má dve výhody:
- Kvasnice sa nedostanú do priameho kontaktu s cukrom a soľou, čo by inak mohlo zabiť kvasinky a cesto by nevykyslo.
- Na konci, po pridaní poslednej suroviny, si dokážeme vizuálne skontrolovať, či sme pridali všetky ingrediencie zo zoznamu.
2. Miešanie – čas trvania: 11 – 12 minút
Ak sme na nič nezabudli, nasleduje druhý krok. Aby z cesta vznikla masa vhodná na ďalšie spracovanie, je nutné všetky suroviny dôkladne premiešať.
Tuk pridávame až teraz, počas procesu miešania. Ak by sme ho pridali hneď na začiatku a prišiel by do styku s kvasnicami, opäť by nám zahubil kvasinky, a na vianočke by ste si určite nepochutili.
Keď sú ingrediencie pekne prepojené, cesto necháme približne 10 minút zrieť, potom ho rozdelíme na menšie časti, z ktorých budeme vianočku tvarovať, a zasa necháme 10 minút odpočívať.
3. Pletenie – čas trvania: 20 minút
Keď je cesto pripravené, prevezmú ho naše pekárky, ktorých šikovné ruky z neho najskôr vytvoria klonky. Z nich potom vymodelujú finálny tvar, ktorý už pripomína hotovú vianočku.
Vedeli ste, že…
…vianočka nemá úplne pevne stanovené množstvo vrkočov (klonkov cesta), z ktorých sa skladá? Môže mať tri, ktoré symbolizujú svätú trojicu, štyri, ktoré kedysi predstavovali slnko, vodu, vzduch a zem, alebo napríklad aj deväť. Každý si môže vytvoriť vianočku podľa seba. V Brojo robíme vianočku zo šiestich klonkov.
4. Kysnutie – čas trvania: 60 – 70 minút
Po prepletení sa vytvarované vianočky úhľadne uložia na vozíky, na ktorých pokračujú do miestnosti, ktorú voláme pečivová kysiareň.
Vnútri vládne pre človeka nehostinné prostredie. Je tam vlhko a teplo, čo najviac pripomína parnú saunu. Vianočkám však takéto prostredie prospieva, a aby vykysli do krásy, musia tam vydržať najmenej hodinu.
5. Potieranie – čas trvania: 5 minút
Po hodine intenzívneho odpočívania a kysnutia je všetko pripravené na potieranie. Keďže sme skutočne remeselná pekáreň, povrch vianočky natierame ručne pomocou kefy, pričom používame iba žĺtok. Po tomto kroku vianočka opäť putuje na vozík a je pripravená na to, aby mohla ísť konečne do pece.
6. Pečenie – čas trvania: 20 minút
Vianočka sa pečie dvojfázovo. V prvej fáze sú naše pece nastavené na 195 stupňov. Vďaka tejto teplote vianočka dosiahne pevnú konečnú štruktúru a zlatohnedo karamelovú farbu na povrchu. Táto fáza je krátka a trvá iba 2 minúty.
V druhej fáze, ktorá trvá zvyšných 18 minút, teplotu znížime na 170 – 180 stupňov. Takýto postupný proces pečenia umožní dopiecť vianočku aj vnútri a vytvoriť z nej výrobok, ktorý je už prakticky pripravený a vhodný na konzumáciu.
7. Pomalé chladenie – čas trvania: 5 – 6 hodín
My by sme ju už mohli ochutnať, ale vy si musíte ešte chvíľu počkať. Stále totiž nie je pripravená na balenie a prepravu na pulty predajní. Pomalé chladenie je krok, ktorý sa nedá vynechať ani nijako urýchliť.
Ak by sme vianočku nechali schladiť rýchlo alebo na kratší čas, mohlo by sa stať, že sa vychladí iba na povrchu, zatiaľčo striedka zostane teplá. V tom prípade hrozí zvýšené nebezpečenstvo tvorby plesní, čomu sa potrebujeme vyvarovať.
Až po správnom vychladení ju môžeme krájať, baliť a exportovať našim zákazníkom.
Záver
Nežijeme v 16. storočí, a preto si vianočku môžete upiecť bez problémov aj doma. Ak ste sa pri čítaní dostali až sem, určite ste už pochopili, že celý proces nie je náročný. Je však pomerne zdĺhavý a v domácom prostredí zaberie ešte viac času. No a čas je presne to, čo dnes má iba málokto.
Preto ju pečieme za vás, aby ste vy nemuseli. Hodiny, ktoré tým ušetríte, môžete potom venovať rodine alebo svojim záľubám.
Hoci by sa podľa názvu mohlo zdať, že je to pečivo určené iba na vianočný stôl, vy si ju môžete vďaka nám dopriať kedykoľvek. Navštívte naše predajne, zahryznite sa do nej a užite si jemnú, lahodnú a sladkú chuť tohto pečiva, ktoré patrí medzi vaše najobľúbenejšie.
A nech vám chutí aj naďalej. To bude pre nás najlepší dôkaz toho, že ju pečieme dobre. Vychutnajte si našu vianočku, ktorá je, ako aj všetky ostatné produkty z pekárne Brojo, pečená s najväčšou starostlivosťou, trpezlivosťou a láskou.